sobota, 13 lutego 2010

Nowy wirus z Rosji?

Kilka dni temu w globalnej sieci pojawił się nowy wirus o nazwie Spy Eye, jego zadanie to stworzenie armii komputerów zombi. Sytuacja jest o tyle ciekawa,że mało znany do tej pory wirus wypowiedział otwartą wojnę znanemu już od dłuższego czasu botnetowi Zeus. Oprogramowanie Spy Eye wyszukuje maszyn pracujących „pod kontrolą” Zeusa, następnie usuwa całkowicie wirusa, przejmując kontrolę nad komputerem oraz bazą danych zgromadzoną na nim przez Zeusa.

Jak uważają specjaliści, koń trojański, jakim jest Zeus, został stworzony głównie do przechwytywania informacji na temat kont bankowych i numerów kart kredytowych wprowadzanych w komputerze ofiary. Jak na razie specjalistom nie udało się ustalić czy Spy Eye powstał w tym samym celu. Ben Greenbaum specjalista z firmy Symantec uważa, że nowy wirus powstał w Rosji, gdyż pierwsze wersje kodu nowego wirusa były publikowane na rosyjskojęzycznych forach internetowych wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Nie jest to pierwsza tego typu wojna pojazdowa w świecie botnetów. Omawiany już wcześniej wirus Storm Worm działał w podobny sposób, przejmując kontrolę nad serwerami zarażonymi wirusem Srizbi.
 
Obecnie ilość komputerów zarażonych przez Spy Eye jest niska, jednak można spodziewać się dynamicznej zmiany tej sytuacji. Szybkiej zmianie może sprzyjać niska cena wirusa na czarnym rynku (500 USD) za wersję podstawową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowszy post Starszy post Strona główna