środa, 29 grudnia 2010

Chwyty Alt Linux

Jak podała niedawno do wiadomości publicznej firma ALT Linux, Jakucja jako pierwszy region RF zdecydował się na wykupienie regionalnej licencji od tejże firmy. Wysoce prawdopodobne jest, że w ślady Jakucji pójdą również obwody: Biełogrodzki, Primorski i Inguszetia.

Wykupienie „regionalnej licencji” nie jest równoznaczne z zainstalowaniem na wszystkich szkolnych komputerach systemu ALT Linux. Jest to jedynie oficjalna legalizacja wszystkich produktów, firmy Alt Linux, które zostały zainstalowane na szkolnych komputerach w danym obwodzie. Również posiadanie licencji legalizującej pozwala na wykupienie wsparcia technicznego w firmie Alt Linux w cenie ok 350 PLN za każde dwadzieścia stanowisk.
Wraz z końcem roku, w Rosji kończy działalność rządowy program „Pierwsza Pomoc”, który służył zabezpieczeniu legalizacji oprogramowania w szkołach z budżetu centralnego. Od 2011 roku, ciężar finansowy oraz odpowiedzialność spadnie na władze poszczególnych obwodów, w związku z czym rozpoczęła się walka pomiędzy Microsoftem a firmami dostarczającymi Wolne Oprogramowanie o kontrakty na dostarczanie oprogramowania.
Obwody niemuszną decydować się na rozwiązania Microsoftu czy Alt Linux, mogą również zdecydować się na wdrożenie rozwiązań otwarto źródłowych dostarczanych przez państwo, jednak jest to projekt państwowego linuksa przygotowanego dla szkół wydaje się być od jakiegoś czasu zamrożony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowszy post Starszy post Strona główna