sobota, 1 sierpnia 2009

Internet w Rosji - mikrofotografia sytuacji

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej w Federacji Rosyjskiej internet ma się bardzo dobrze
i odnotowuje kolejne wzrosty. Według danych opublikowanych przez FOM, w pierwszym półroczu 2009 r. 40 milionów rosyjskich internautów za dostęp do internetu zapłaciło łącznie 1.1 mld dolarów, dla porównania łączna kwota za rok 2008 wyniosła niewiele ponad 1 mld dol. 16% całej kwoty uzyskanej w 2009 roku przypada na Moskwę. Średnia opłata za miesięczny dostęp do internetu wynosi 500 rub. (ok. 50 zł). Tak duży wzrost wydatków na internet jest wynikiem stałego rozrastania się, infrastruktury teleinformatycznej, co pozwala na podłączanie nowych użytkowników.Obecnie 69% użytkowników korzysta z internetu szerokopasmowego, jak można było się spodziewać, jest on najbardziej rozpowszechniony w dużych miastach takich jak Moskwa gdzie stanowi 88% wszystkich podłączeń i Petersburg – 90%. Ogólnie rzecz biorąc, Rosjanie najchętniej łączą się z internetem poprzez różnego rodzaju „sieci osiedlowe”(Ethernet) stanowią one 41%, ADSL - 28%, sieci komórkowe - 15% , aż 11% internautów łączy się z internetem za pomocą modemów telefonicznych. Dla porównania poniżej została zaprezentowana statystyka z 2005 r.


Dane z roku pochodzą z sondy przeprowadzonej przez portal Rambler.ru internauci odpowiadali na pytanie „w jaki sposób łączysz się z siecią internet”

Rozkład rozpowszechnienia internetu w FR, również nie jest zaskakujący. Można się pokusić o stwierdzenie, że im dalej na wschód tym gorzej - w pewnym sensie jest to niestety prawdą. Wschód Rosji cierpi na brak ludności, która stale emigruje do części europejskiej, gdzie stopa życiowa jest o wiele wyższa. Stanowi to duży problem dla państwa, gdyż tereny te są powoli, acz systematycznie zasiedlane przez imigrantów z Chin.Zaprezentowane powyżej cyfry nie odbiegają znacząco od ilości szkół podłączonych do internetu w ramach państwowego programu.Runet ma się dobrze, stale przybywa mu nowych użytkowników. Analitycy są zgodni co do tego, że kryzys nie powinien spowodować znacznego spowolnieni tempa wzrostu ilości internautów. Oczywiście nie wszystkie statystyki wyglądają dobrze. Dostęp do internetu posiada 44% społeczeństwa, z czego 19 – 23% poza domem. W związku z tym Federacja Rosyjska nadal odstaje od krajów wysoko rozwiniętych. Rosyjski internet to nadal domena młodych ludzi i tak przedział wiekowy 18 -24 stanowi 29%, przedział 25-34 jest najliczniejszy 31%, w przedziale 35-44 audytorium wynosi 20%, a przedział 45-54 to 15%. Prawdziwy spadek następuje w najstarszej grupie po wyżej 55 roku życia, internauci ci stanowią jedynie 5%. Rosyjski internet to nadal domena ludzi z wyższym wykształceniem - 63% i średnim specjalistycznym - 30%. Pewnym optymizmem napawa równowaga płci wśród internautów 51% mężczyźni 49% kobiety, choć tu należy być ostrożnym i pamiętać, że jest więcej „obywatelek” niż „obywateli” FR.Runet ma się dobrze, stale przybywa mu nowych użytkowników. Analitycy są zgodni co do tego, że kryzys nie powinien spowodować znacznego spowolnieni tempa wzrostu ilości internautów. Oczywiście nie wszystkie statystyki wyglądają dobrze. Dostęp do internetu posiada 44% społeczeństwa, z czego 19 – 23% poza domem. W związku z tym Federacja Rosyjska nadal odstaje od krajów wysoko rozwiniętych. Rosyjski internet to nadal domena młodych ludzi i tak przedział wiekowy 18 -24 stanowi 29%, przedział 25-34 jest najliczniejszy 31%, w przedziale 35-44 audytorium wynosi 20%, a przedział 45-54 to 15%. Prawdziwy spadek następuje w najstarszej grupie po wyżej 55 roku życia, internauci ci stanowią jedynie 5%. Rosyjski internet to nadal domena ludzi z wyższym wykształceniem - 63% i średnim specjalistycznym - 30%. Pewnym optymizmem napawa równowaga płci wśród internautów 51% mężczyźni 49% kobiety, choć tu należy być ostrożnym i pamiętać, że jest więcej „obywatelek” niż „obywateli” FR.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowszy post Starszy post Strona główna