piątek, 22 maja 2009

Dmitrij Miedwiediew będzie osobiście nadzorował technologiczny rozwój Rosji

Dnia 21 maja Dmitrij Miedwiediew wydał rozporządzenie tworzące prezydencką komisję modernizacji i technologicznego rozwoju gospodarki Rosji. Celem komisji jest pomoc i udoskonalanie programów państwowych dotyczących kluczowych sfer gospodarki FR.

O stworzeniu komisji przy swoim urzędzie poinformował prezydent Miedwiediew podczas spotkania ze studentami Tichookenskowo Państwowego Uniwersytetu w Chabarowsku. Według słów prezydenta stanie on na czele komisji, by zapewnić jej jak najwyższy status i aby rozwiązania wypracowane w toku działalności funkcjonowały w rzeczywistości, a nie pozostawały jedynie martwymi zapisami.

Działalności komisji ma skupić się między innymi na wspieraniu rozwoju innowacyjnego społeczeństwa w Rosji. Zdaniem prezydenta znikomość zjawiska, jakim jest innowacyjne społeczeństwo, nie wynika z braku definicji innowacyjności, lecz z braku mechanizmów, które stymulowałyby biznes do inwestowania w nowe technologie. Zdaniem prezydenta problemu tego nie uda się rozwiązać poprzez prawne działania a jedynie poprzez tworzenie ulg dla firm inwestujących w ten rodzaj działalności.

W skład komisji wejdą między innymi: Sergiej Sobjanin „Сергей Собянин” - zastępca prezesa rady ministrów, Andrej Belousow (Андрей Белоусов) dyrektor departamentu gospodarki i finansów FR, Sergiej Kirienko (Сергей Кириенко) główny dyrektor państwowej Korporacji Energii Atomowej, Michail Kowalczyk (Михаил Ковальчук) dyrektor Rosyjskiego Centrum Naukowego, Leonid Rejman (Леонид Рейман) wieloletni minister Ministerstwa Informatycznych Technologii i Łączności, obecnie doradca prezydenta, Andrej Fursenko (Андрей Фурсенко) minister oświaty i nauki.

Skład komisji jest niezwykle "mocny", ale i problemy, z którymi przyjdzie się, jej zmierzyć są poważne. Obecnie Rosyjska gospodarka przeżywa poważny kryzys, szacuje się, że w tym roku około 100 – 150 tys. absolwentów uczelni wyższych będzie miało problem ze znalezieniem pracy. Również wiele programów związanych z informatyzacją kraju znajduje się, w poważnych tarapatach finansowych, a światowy kryzys powoduje, że rosyjski program budowy „dolin krzemowych” może nie przynieść spodziewanych zysków.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa mająca na celu tworzenie „specjalnej komisji” od spraw nowych technologii. Na efekty działania najnowszej będziemy musieli poczekać dłuższy czas. Jednak jak dotąd centralizacja władzy pozytywnie wpływała na sprawność przeprowadzanych reform.

3 komentarze:

 1. innowacyjne społeczeństwo w Rosji hmmmm nieźle brzmi :) można się tylko uśmiechnać :)

  kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. są dziedziny np chemii - gdzie bywają bardzo odkrywczy - nie zaprzeczysz

  OdpowiedzUsuń
 3. nie zaprzeczam, naukowcy wybitni, wielcy matematycy, fizycy i poeci ale społeczeństwo no przynajmniem wiekszość tkwi w czasach feudalnych

  kasia

  OdpowiedzUsuń

Nowszy post Starszy post Strona główna